waschbar ergobag
Immanuel

Efterspørgsel: Kan ergobag egentlig vaskes?

Materialerne i vores skoletasker er smudsafvisende – men hvad nu, hvis der f.eks. er blevet „glemt“ en banan nogle dage i vores følgesvend?

Selvom man passer meget på – så sker det nogle gange alligevel: Sprøjt fra snavs i vådt vejr på skoletasken, eller man finder efter flere dage en banan, man troede for længst var spist, mast sammen inde i tasken. Herpå melder spørgsmålet sig: Hvordan får jeg den ud igen? Hvem kan besvare dette spørgsmål bedre end vores produktudvikler Immi! Det har vi også spurgt ham om:

Kære Immi, kan vores ergobag egentlig vaskes?

Grundlæggende, ja! Jeg vil dog fraråde et vaskeprogam i vaskemaskinen. Da vores materialer har en vandsøjle på mindst 1500 mm og dermed er stærkt vandafvisende, kan vandet ikke trænge igennem vævningen, men strømmer ganske enkelt forbi den. Du kan dog roligt rengøre vores skoletasker med 40°C varmt vand. Tag gerne udtrykket „håndvask“ bogstaveligt og rengør de snavsede steder på din skoletaske i en vaskebalje, badekar eller under bruseren med en svamp og et mildt rengøringsmiddel. Vær opmærksom på, at dette kun gælder for vores ergobag pack, ergobag cubo, sportsrygsækken og sportstasken. Penalhuset har en papforstærkning, der ikke må lægges i blød. Du kan bare rengøre dette med et blødt blyantviskelæder eller en fugtig klud. Og de forskellige kletties må heller ikke dyppes i vand, men kun gnides med en fugtig klud.

Hvordan må ergobag-stofferne under ingen omstændigheder behandles?

Det er vigtigt, at stofferne ikke kommer i kontakt med opløsningsmidler, der er indeholdt i f.eks. rensebenzin eller pletfjerner. Der bør heller ikke anvendes chlorbaserede rengøringsmidler, da den vandbaserede polyurethan-belægning, der sikrer, at vores produkter er vandafvisende, straks vil blive opløst derved eller i værste fald og i forma af en klæbrig masse gøre det behandlede område på produktet endnu mere snavset. Heller ikke alkohol i form af en bestanddel af neglelakfjerner (acetone) må under nogen omstændigheder anvendes på stofferne – det kan „opløse“ hele stoffet.

Hvad er så det bedste middel, vi kan bruge, til at rengøre vores ergobag?

Jeg ville anbefale galdesæbe, opvaskemiddel eller neutral sæbe. For at understøtte processen hjælper en gammel tandbørste eller en neglebørste. Du kan kun skade stoffet begrænset, og pletterne gnides af på en god måde. Hvis din skoletaske er meget snavset, hjælper iblødsætning natten over, f.eks. i et badekar. Herefter kan man også lettere fjerne genstridige pletter.

Og så hænger man den bare til tørre?

Ja, præcis!  Hvis du kan finde plads over badekarret er det perfekt! Ellers kan du hænge din ergobag op overalt, hvor du har plads. Læg et håndklæde på gulvet nedenunder, så det afdryppende vand opfanges. Og snart betyder det så igen: Op på ryggen… færdig… klar!

ergobag material
Norah
Norah
20. marts 2018
om Bæredygtighed

The materials our backpacks are made of

All ergobag backpacks are produced with materials made entirely from recycled PET bottles. But how are such bottles made into the material for a school backpack?
Læs mere
ergobag-dreng-træksnor
Philipp
Philipp
15. juli 2018
om Produkter: tips og tricks

Tæt forbundet: Træksnor & snorstopper

Noget helt særligt ekstra, der letter dine børn i forbindelse med den tunge vægt i ergobag: ergobag-træksnor med snorstopper!
Læs mere
ergobag-speciel-bund
Gerrit
Gerrit
04. juni 2018
om Produkter: tips og tricks

Fire grunde til, at der er en helt speciel bund i vores ergobag pack og cubo

Vores skoletasker sidder ikke bare perfekt – de kan også stå Det er kun en af fire fordele ved vores helt specielle bund.
Læs mere
Folgende Produkte könnten dich interessieren
ergobag pack BlaulichtBär
pack
239,00 €
ergobag pack Küss den Bär
pack
239,00 €
ergobag cubo LiBäro 2:0
cubo
239,00 €
ergobag cubo Prima Bärllerina
cubo
239,00 €