waschbar ergobag
Immanuel

Efterspørgsel: Kan ergobag egentlig vaskes?

Materialerne i vores skoletasker er smudsafvisende – men hvad nu, hvis der f.eks. er blevet „glemt“ en banan nogle dage i vores følgesvend?

Selvom man passer meget på – så sker det nogle gange alligevel: Sprøjt fra snavs i vådt vejr på skoletasken, eller man finder efter flere dage en banan, man troede for længst var spist, mast sammen inde i tasken. Herpå melder spørgsmålet sig: Hvordan får jeg den ud igen? Hvem kan besvare dette spørgsmål bedre end vores produktudvikler Immi! Det har vi også spurgt ham om:

Kære Immi, kan vores ergobag egentlig vaskes?

Grundlæggende, ja! Jeg vil dog fraråde et vaskeprogam i vaskemaskinen. Da vores materialer har en vandsøjle på mindst 1500 mm og dermed er stærkt vandafvisende, kan vandet ikke trænge igennem vævningen, men strømmer ganske enkelt forbi den. Du kan dog roligt rengøre vores skoletasker med 40°C varmt vand. Tag gerne udtrykket „håndvask“ bogstaveligt og rengør de snavsede steder på din skoletaske i en vaskebalje, badekar eller under bruseren med en svamp og et mildt rengøringsmiddel. Vær opmærksom på, at dette kun gælder for vores ergobag pack, ergobag cubo, sportsrygsækken og sportstasken. Penalhuset har en papforstærkning, der ikke må lægges i blød. Du kan bare rengøre dette med et blødt blyantviskelæder eller en fugtig klud. Og de forskellige kletties må heller ikke dyppes i vand, men kun gnides med en fugtig klud.

Hvordan må ergobag-stofferne under ingen omstændigheder behandles?

Det er vigtigt, at stofferne ikke kommer i kontakt med opløsningsmidler, der er indeholdt i f.eks. rensebenzin eller pletfjerner. Der bør heller ikke anvendes chlorbaserede rengøringsmidler, da den vandbaserede polyurethan-belægning, der sikrer, at vores produkter er vandafvisende, straks vil blive opløst derved eller i værste fald og i forma af en klæbrig masse gøre det behandlede område på produktet endnu mere snavset. Heller ikke alkohol i form af en bestanddel af neglelakfjerner (acetone) må under nogen omstændigheder anvendes på stofferne – det kan „opløse“ hele stoffet.

Hvad er så det bedste middel, vi kan bruge, til at rengøre vores ergobag?

Jeg ville anbefale galdesæbe, opvaskemiddel eller neutral sæbe. For at understøtte processen hjælper en gammel tandbørste eller en neglebørste. Du kan kun skade stoffet begrænset, og pletterne gnides af på en god måde. Hvis din skoletaske er meget snavset, hjælper iblødsætning natten over, f.eks. i et badekar. Herefter kan man også lettere fjerne genstridige pletter.

Og så hænger man den bare til tørre?

Ja, præcis!  Hvis du kan finde plads over badekarret er det perfekt! Ellers kan du hænge din ergobag op overalt, hvor du har plads. Læg et håndklæde på gulvet nedenunder, så det afdryppende vand opfanges. Og snart betyder det så igen: Op på ryggen… færdig… klar!

Blogheader 10 Jahre ergobag Junge mit Torte
Inga
Inga
10. januar 2020
om Puls

10 Jahre ergobag!

Yeah, ergobag feiert 2020 den 10. Geburtstag! Wie das Unternehmen entstand, warum Party-Feeling in der DNA der Marke liegt und welcher Spirit beim Ranzen-Riesen gelebt wird, erfahrt Ihr hier …
Læs mere
ergobag-girl-way-to-school
Norah
Norah
26. marts 2020
om Sigtbarhed

5 tips til en sikker skolevej

Indskolingen er fuld af både udfordringer og eventyr. Skolevejen byder ligeledes på ukendte situationer og opgaver for nye, små trafikanter.
Læs mere
woods-games
Julia
Julia
19. marts 2020
om Puls

Five games to make any walk in the woods unforgettable

To keep kids from getting bored, with a little effort you can turn a walk through the woods into a fun interactive experience.
Læs mere