Seasons-four-kids-row
Daniel

Derfor er ergobag din bedste lille følgesvend på alle årstider

Uanset om det er forår, sommer, efterår eller vinter har du på alle årstider en førsteklasses følgesvend til dine børn!

Om foråret

Foråret er den perfekte årstid til et par nye kletties: Hvad end det er blomstermotiver, en sol, der skinner, eller yndlingskæledyret – takket være vores kletties til hjemmefabrikation sættes der ingen grænser for jeres fantasi. Måske falder vores klettie-motiver også i jeres børns smag? Med over 30 forskellige sæt motiver er der helt sikkert noget for enhver smag. Det absolutte højdepunkt: Vores Blinkie-kletties! Med et tryk på en knap får de barneøjne til at stråle.  

Om sommeren

Især i forsommeren er det ofte ret koldt om morgenen – men hvad gør børn med deres jakke ud på dagen, når solen skinner på vej hjem fra skole? Ergobag har til dette formål som ekstra tilbehør en løkke på forsiden. Jakken sættes i løkken, ergobag-tasken lukkes, og dine børn har nu begge hænder fri til endnu hurtigere at plukke en buket bellis i vejkanten eller samle smukke sten til deres samling! Blogbeitragsbild_Jackendurchzug_1200x1300

Om efteråret

Når efteråret kommer, kan der engang i mellem opstå pludselige skybrud. Så er det godt, at ergobag-stoffet er stærkt vandafvisende. Du får en ekstra beskyttelse med vores ergobag-regnslag. Det opbevares let i den øverste lomme på din ergobag, hvorfra det så let som en leg kan trækkes ud over ergobag-tasken, og takket være den indbyggede clips taber du det heller ikke. Byge overstået? Så kan regnslaget let lægges tilbage i det øverste rum.  

Om vinteren

Om vinteren, når den første sne falder, er det et stort øjeblik for børn. Og så er det jo godt, at handskerne til sneboldskampen ligger klar, pakket i ergobag-taskens hemmelige rum (pack og cubo).  Synlig? Men sikker! Alle ergobag-skoletasker er udstyret med retro-reflekterende materiale på alle sider. På den måde er dine børn også synlige i den til tider uoverskuelige vejtrafik. For mere synlighed om dagen har vi udviklet fluorescerende lynlås-flader i fire pangfarver, der kan fastgøres på pack- og cubo-taskerne: fås som sikkerhedssæt eller sidelomme-lynlåssæt. ergobag-jahreszeitbegleiter-sichtbarkeit-reflektoren
Altså uanset hvilken årstid: Op på ryggen… færdig… klar!

ergobag-regnslag
Anne-Cathrin
Anne-Cathrin
11. april 2019
om Produkter: tips og tricks

Din bedste følgesvend til skole i alt slags vejr!

Ligegyldigt hvilket vejr, dagen bringer – så bliver du med vores skolerygsække ikke efterladt ude i regnen, og de er din bedste følgesvend i alt slags vejr!
Læs mere
waschbar ergobag
Immanuel
Immanuel
30. marts 2020
om Produkter: tips og tricks

Efterspørgsel: Kan ergobag egentlig vaskes?

Materialerne i vores skoletasker er smudsafvisende – men hvad nu, hvis der f.eks. er blevet „glemt“ en banan nogle dage i vores følgesvend?
Læs mere
ergobag-løkke-til-jakken
Julia
Julia
18. juli 2018
om Ergonomi

Hvor gør du af jakken? Heldigvis er din ergobag godt gennemtænkt!

Kun bære hæfter, bøger og ting til skoledagen i skole og hjem igen? Vores ergobag kan så meget mere!
Læs mere
Folgende Produkte könnten Dich interessieren
ergobag Eisdrache
9,90 €
Rain Cover Grün
12,90 €
ergobag cubo Grün
cubo safety set
9,90 €
ergobag cubo Gelb
cubo side pocket zip set
14,90 €